Czym charakteryzuje się wiertło stopniowe?

Wiertła stopniowe zdobywają z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się państwo, jakie jest zastosowanie wierteł stopniowych i jakie mają największe zalety.

Co warto wiedzieć?

Oryginalne wiertło stopniowe odróżnia się od tradycyjnych wierteł oczywiście charakterystyczną geometrią. Pierwsze, dolne ostrza wykorzystywane są do nawiercania i wywiercania otworu. Wysokość ostrza wyznacza tak naprawdę grubość blachy. Z praktycznego punktu widzenia pamiętać należy o tym, aby obrabiany materiał był nieco cieńszy od wysokości zastosowanego ostrza.

Profesjonalne wiertła stopniowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby podczas wiercenia do pracy od razu przechodziły dwa symetrycznie rozmieszczone ostrza boczne. Warto wspomnieć również o tym, że właśnie ostrza boczne są krawędziami skrawającymi.

Jak działają wiertła stopniowe?

Najprościej rzecz mówiąc wiertła stopniowe działają praktycznie w taki sam sposób jak popularne frezy. Po przewierceniu wiertłem stopniowym blachy na wylot pozostałą pracę wykonują jedynie ostrza boczne. W dużej mierze to właśnie dzięki charakterystycznej konstrukcji krawędzie otworu są stopniowo obrabiane i fazowane. Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że nie potrzebna jest dalsza obróbka, a dokładniej mówiąc usuwanie zadziorów.

Jakie zastosowanie?

Wiertła stopniowe jak powszechnie wiadomo centrują się, dzięki czemu można idealnie przygotować otwór bez wcześniejszego nawiercania. Narzędzia tego typu wykorzystywane są przede wszystkim do wiercenia w rurach. Wynika to oczywiście z tego, że wiertło stopniowe na obłych powierzchniach nie będzie uciekać w każdą ze stron.

Nie można zapominać również o tym, że wiertła stopniowe wykorzystywane są do rozwiercania istniejących otworów. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne powiększenie średnicy.

Wiertła idealnie sprawdzą się nie tylko w przypadku blach, ale również można je śmiało wykorzystać do cienkich materiałów. Mowa tutaj przede wszystkim o kolorowych metalach.