Prysznice typu walk-in w nowoczesnej łazience

Prysznice typu walk-in, czyli takie nieposiadające drzwi, stały się w ostatnim czasie symbolem nowoczesnej łazienki. Szklane ścianki prysznicowe bez progów i drzwi pięknie się prezentują, a cała łazienka zyskuje wyjątkowy styl. Czy w tym przypadku nowoczesność projektu ma wpływ na jego funkcjonalność?

Zalety posiadania prysznica bez drzwi

Najważniejsza zaleta takiego rozwiązania to niewątpliwie większe bezpieczeństwo. Im mniej elementów i części ruchomych posiada prysznic, tym mniejsze ryzyko uszkodzeń i pęknięcia szkła. Ścianki prysznicowe bez drzwi stanowią zatem o wiele stabilniejszą konstrukcję i będą służyć przez długie lata.

Kolejną zaletą jest to, że taki prysznic można łatwiej wyczyścić. Nie ma dodatkowych elementów, jak zawiasy, uszczelki, progi i inne zakamarki, w których może gromadzić się woda i brud.

Wpływa to bezpośrednio na wygląd łazienki, ponieważ szklana ścianka prysznicowa wtapia się w tło łazienki i nie odciąga uwagi od wystroju. Jest to rozwiązanie bardzo stylowe, a prysznice tego typu można dopasować zarówno do małej, jak i dużej łazienki. Tak naprawdę nie ma ograniczeń, bo każdy projekt jest wykonywany pod indywidualne zamówienie.

Otwarty prysznic umożliwia także bezproblemowy dostęp dla osób starszych czy niepełnosprawnych, dla których nawet najniższy próg jest zbędną przeszkodą w wykonywaniu codziennych czynności.

Wady rozwiązania typu walk-in

Otwarty prysznic sprzyja zbieraniu się wody na podłodze łazienki, co może stwarzać ryzyko poślizgnięcia się. Oczywiście dostępne są specjalne uchwyty ścienne i maty antypoślizgowe, które mogą pomóc to ryzyko zminimalizować. Brak drzwi powoduje, że gorące powietrze swobodnie krąży po całej łazience.

Obniża to znacząco relaksującą atmosferę, którą jest kojarzona z prysznicem, a dodatkowo powoduje wilgoć w całej łazience.

Prysznice typu walk-in, posiadające tylko ścianki prysznicowe, są także droższe od standardowych rozwiązań. Trzeba wziąć to pod uwagę przy projektowaniu łazienki, ponieważ zamontowanie lub późniejsza wymiana całego prysznica może sporo kosztować.