Czy mieszkanie może obejść się bez krzeseł?

Krzesło to stały element każdego domu. Ich liczba w mieszkaniu zależy od ilości domowników i stylu życia. Dom pełen gości, znajomych i przyjaciół będzie wymagał ich sporej liczby i dodatkowo miejsca do ich przechowywania. I przede wszystkim ten aspekt ogranicza ich ilość, chociaż w wielu domach krzesło pełni równolegle funkcje wieszaka, półki na książki czy nocnego stolika. Wszystko po to, by nadać im funkcjonalności w oczekiwaniu na gości. 

Krzesła do domu, zgrabne i funkcjonalne

Krzesło jest jednym z najstarszych sprzętów branży meblarskiej i na przestrzeni setek lat przeszedł najwięcej metamorfoz formalnych. To dlatego modele krzeseł tak bardzo się dziś od siebie różnią: https://witek.pl/meble/typy-mebli/krzesla/, ich projektanci sięgają po inspiracje do tego samego zbioru, ale korzystają wciąż z innych i różnorodnych przykładów. Krzesła najczęściej wykonuje się z drewna, stali lub tworzywa sztucznego, czasem siedzisko bywa tapicerowane. 

Kupując krzesła do domu zwraca się uwagę na kilka jego cech: wygodę, styl oraz cenę. Wygodę sprawdzamy najprościej, siadając na nim i wyobrażając sobie, że „oto na tym modelu krzesła, spędzę kilka godzin przy stole”. Odpowiedź na tak postawioną tezę pomoże zaakceptować dany model krzesła lub je odrzucić. Drugim kryterium wyboru krzeseł jest ich styl, musi pasować do mieszkania lub posiadać cechy uniwersalne, komponujące się w każdej przestrzeni. 

Wszechobecne krzesła drewniane

Krzesła drewniane to przykład mebla chyba najczęściej spotykanego w naszych domach. Pasują one bowiem w domu do każdego pomieszczenia. Sprawdzą się w salonie, jadalni i oczywiście w kuchni. Drewniany, naturalny kolor nadaje im przytulności a rzucone na siedzisko poduszki integrują z kolorystyką otoczenia. Ich prostota i minimalizm sprawia, że doskonale wpasują się w styl skandynawski, rustykalny czy boho. Niektóre modele krzeseł drewnianych posiadają wyprofilowane oparcia i tapicerowane siedziska, co dodatkowo poszerza ich zastosowanie.  

Krzesła futurystyczne w nowoczesnych wnętrzach

Krzesła futurystyczne wyróżniają się kształtem, stopniem nachylenia oparcia, materiałem i kolorystyką. Bywają minimalistyczne albo za sprawą miedzi, srebra czy złota przykuwają uwagę swoim designem. Zwykle wykonuje się je w odcieniach szarości, czerni czy bieli. W tej kategorii interesujące są krzesła metalowe, które odwołują się do historycznych rozwiązań, ale proponują nowoczesny design. Ciekawym rozwiązaniem w tym zbiorze są krzesła z tworzywa sztucznego, często przezroczyste, elastyczne i świetnie komponujące się w nowoczesnych mieszkaniach. Ich największą zaletą jest „znikanie” w przestrzeni, szczególnie cenne w małych mieszkaniach, gdzie nadmiar mebli może drażnić i wywoływać klaustrofobię. 

Eleganckie krzesła pikowane

Tego rodzaju modele krzeseł są niezwykle komfortowe i przypominają swoim wyglądem fotele wypoczynkowe. Pełnią w domu funkcję nie tylko użytkową, ale i dekoracyjną. Pasują do wnętrz klasycznych, stylizowanych, ale i nowoczesnych, świetnie sprawdzą się w aranżacji glamour. Kupując krzesła pikowane największą uwagę przykłada się do gatunku tkaniny obiciowej i oczywiście jej kolorystyki.