Rola abażura oświetleniowego w nowoczesnym oświetleniu

Każdy wie, jak działa typowy abażur do lamp. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z maksimum jego możliwości. Bo to, że montuje się go zarówno na oświetleniu stojącym jak i np. ściennym czy też biurkowym nie jest przypadkowe.

Lampy stojące a klasyczny abażur – ABC oświetlenia

W lampach stojących rola abażura nie ogranicza się jedynie do „tłamszenia” strumienia emitowanego przez lampę światła. Wręcz przeciwnie – w tym przypadku abażury koncentrują strumień świetlny tam, gdzie jest to najbardziej konieczne. I właśnie dlatego lampy te umiejscawia się tuż nad kanapą, krzesłem, fotelem, a nawet stolikiem kawowym. Dzięki temu można mieć pewność, że rejon ten będzie jak najefektywniej oświetlony i to o każdej porze dnia.

Lampy biurkowe a abażur – co warto wiedzieć?

W przypadku oświetlenia biurowego zastosowanie abażuru do lamp jest zupełnie inne. Osłona ta ma nieco zmniejszyć natężenie padającego światła, co będzie miało szczególne znaczenie w kontekście pracy w nocy. W ten sposób nie obciąża się aż tak bardzo wzroku. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie abażuru może być bardzo zgubne w przypadku pracy przy komputerze. Jeśli zasłona ta pochłania nadmierną ilość światła, jego deficyt może negatywnie przełożyć się na kondycję naszego wzroku.

Lampy ścienne a abażur – podstawowe wskazówki

Większość lamp ściennych jest wyposażona w abażury do lamp (tu), które wykonane są ze szkła lub z tworzywa sztucznego. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku mowa jest o tworzywie, które nie stanowi dla światła zbyt skutecznej bariery. Warto jednak zauważyć, że lampy ścienne nie są (zwykle) stosowane jako pełnowartościowe oświetlenie pokoju. Dlatego obecność wspomnianych abażurów i to nawet w wersji wyprodukowanej z grubego szkła, nie powinna budzić żadnych zastrzeżeń ze strony użytkownika.

Reasumując, rola abażura w systemach oświetleniowych jest w głównej mierze zależna od kształtu, formy i zastosowania konkretnego źródła światła. Warto mieć to na uwadze w trakcie planowania i organizacji domowego systemu oświetleniowego.