Drzwi prysznicowe: rodzaje, materiały i wskazówki dotyczące wyboru

Drzwi prysznicowe: rodzaje, materiały i wskazówki dotyczące wyboru

We współczesnych wnętrzach projektanci coraz częściej rezygnują z kabin prysznicowych na rzecz minimalistycznych, wnękowych natrysków. Są one znacznie tańsze niż boksy, ale wyglądają bardziej stylowo i minimalistycznie. Drzwi prysznicowe nadają się zarówno do małych jak i dużych pomieszczeń.

Drzwi wahadłowe do prysznica

Łatwe do otwarcia i łatwe do zainstalowania. Jeśli nisza jest niewielka, można zamontować małe drzwi jednoskrzydłowe. Szerokie, dwuskrzydłowe modele są idealne do dużych pomieszczeń. Drzwi na zawiasach nie nadają się do małych łazienek, ponieważ wymagają miejsca do ich otwarcia. Zawiasy mocowane są do ściany lub do specjalnego słupka w przypadku drzwi uchylnych. Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane są zawiasy: muszą być odporne na korozję. Jest to bardzo ważne, ponieważ drzwi zawsze znajdują się w wilgotnym środowisku.

Drzwi przesuwne do prysznica

Drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić miejsce w pokoju, ale wymagają ściany, która jest wystarczająco długa, aby skrzydła drzwiowe mogły się przesuwać. Drzwi są zamontowane na szynach, po których poruszają się rolki. Najlepszymi materiałami na systemy przesuwne są stal i aluminium. Są one odporne na korozję, mają długą żywotność i zapewniają płynny i cichy ruch bramy.

drzwi prysznicowe

Wadą drzwi przesuwnych jest to, że są trudne w montażu. Jeśli nie jesteś pewien, że potrafisz bezpiecznie zamontować drzwi, najlepiej wezwij specjalistę. Wiele sklepów sprzedających drzwi prysznicowe oferuje niedrogi montaż. Nie dopuszczaj do gromadzenia się wody w mechanizmie przesuwnym, w przeciwnym razie może on zacząć się zacinać i pewnego dnia skrzydła przestaną się otwierać.

Składane drzwi prysznicowe

Inaczej nazywane drzwiami składanymi lub harmonijkowymi. W pierwszym przypadku drzwi składają się z kilku skrzydeł, natomiast w drugim z reguły tylko dwa skrzydła są złożone na pół. Modele składane nadają się do instalacji w wąskich otworach drzwiowych, ponieważ oszczędzają miejsce: nie wymagają wolnej przestrzeni obok niszy do otwierania, a ściana nie musi być długa. W stanie otwartym skrzydło ustawione jest w poprzek otworu i nasuwa się na jedną ze ścian.