Pompa ciepła do basenu – jak wybrać i zainstalować?

Pompa ciepła do basenu

Istnieje kilka czynników, które należy rozważyć przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła do basenu. Pierwszym czynnikiem jest rozmiar Twojego basenu. Pompa ciepła może ogrzać tylko określoną objętość wody. Nazywa się to przepływem i jest mierzone w galonach na minutę (GPM). Im większy jest basen, tym więcej GPM pompa będzie potrzebować do efektywnego ogrzewania. Drugą rzeczą do rozważenia jest temperatura wody, którą chcesz utrzymać. Jest to ważne, ponieważ im niższa temperatura wody, tym mniej energii zużyje pompa ciepła.

Pompa ciepła do basenu – instalacja

Możesz zainstalować pompę ciepła do basenu, wynajmując profesjonalistę lub robiąc to samodzielnie. Jeśli nie jesteś osobą sprawną manualnie, wynajęcie fachowca jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zdecydujesz się na samodzielną instalację pompy basenowej, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia i postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta. Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla pompy ciepła w basenie. Chcesz, aby pompa ciepła do basenu była w zacienionym miejscu z łatwym dostępem do basenu. Upewnij się, że obszar ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić pompę. Po znalezieniu idealnego miejsca można zainstalować pompę ciepła.

Jak konserwować pompę ciepła w basenie?

Pompy ciepła do basenów mają średnią żywotność 10 lat, ale możesz wydłużyć okres ich użytkowania dzięki odpowiedniej konserwacji. Jednym z najlepszych sposobów na przedłużenie żywotności pompy ciepła jest czyszczenie zanieczyszczeń z filtra basenowego. Pozwoli to na zmniejszenie zużycia pompy. Można również zmienić wodę w basenie co najmniej raz w tygodniu. Pozwoli to utrzymać wodę w czystości i pomoże przedłużyć żywotność pompy ciepła. Jeśli zauważysz, że Twoja pompa się przegrzewa, powinieneś sprawdzić wyłącznik automatyczny lub włącznik/wyłącznik. Jeśli działają one prawidłowo, należy wyczyścić żebra chłodzące na silniku pompy.