Jak udekorować stół? Pomysły na co dzień i od święta

Stół to główne miejsce spotkań w domu. To przy nim zasiadamy z rodziną do obiadu, przy nim świętujemy urodziny, imieniny czy rocznice, przy nim urządzamy romantyczną kolację albo spędzamy miło czas z przyjaciółmi przy winie czy kawie. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę. Proste, ale gustowne ozdoby dodadzą mu uroku i podkreślą jego znaczenie w mieszkaniu, a do tego nadadzą spotkaniom odświętny charakter. Jakie więc wybrać dekoracje stołu?

stolik kawowyDekoracje stołu nie muszą być trudne do przygotowania, by były efektowne. Czasem urok tkwi w prostocie. Warto zadbać tylko o to, by nie zajmowały zbyt wiele miejsca i nie utrudniały utrzymywania kontaktu wzrokowego osobom siedzącym na przeciwko siebie – poza tymi zasadami możemy sobie pozwolić na pewną swobodę w doborze i postawić na wyrażenie swojego gustu.

Codzienna dekoracja stołu – ozdoby na stół w salonie

Jeśli chcemy ozdobić stół na co dzień, po prostu po to, by nie stał pusty, gdy z niego nie korzystamy, albo by przyjemniej jadło nam się przy nim śniadanie, wtedy dobrym pomysłem będą proste świeczniki i wazon ze świeżymi ciętymi kwiatami. Taka klasyka doda uroku każdemu wnętrzu. Można pokusić się o ustawienie ozdobnej cukiernicy bądź kompletu solniczki i pieprzniczki. Ciekawą propozycją są też etażerki lub patery, na których można ułożyć owoce, cukierki czy kruche ciasteczka, by czekały zawsze w gotowości na gości albo na podwieczorek. W sklepie SFMeble znaleźć można dużą ofertę na dekoracje stołu.

Dekoracje stołu na święta i ważne okazje

Odpowiednia oprawa stołu podkreśla odświętny charakter spotkania, dlatego dekoracje świąteczne na stół powinny być efektowne i od razu przyciągać wzrok. Biały albo wzorzysty obrus i odświętna zastawa już stworzą odpowiedni klimat, ale możemy go podkreślić długimi świecami w świecznikach, kilkoma bukietami drobnych i niskich kwiatów albo stroikiem z gałązek, owoców i suszonych roślin. Dobrym pomysłem jest też ustawienie świec z kilku rozmiarach na ozdobnych tacach. Należy jedynie uważać, by nadmiar dekoracji nie utrudniał gościom swobodnego jedzenia – każdy powinien mieć dla siebie około 60 cm, by bez problemu sięgnąć po jedzenie na półmiskach, posługiwać się sztućcami i ustawić obok siebie kieliszek wina czy kubek z kawą.