Doniczka w stylu boho

Boho to obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych stylów aranżacji, który bazuje na naturalnych barwach i tworzywach. Boho posiada pewną dozę sztuki ludowej, jest spójnym połączeniem piękna natury ze światem ludzkim. Doniczka w stylu boho posiada znamiona dzikich kultur, lecz jednocześnie jest oznaką cywilizacji. Doniczki w tym stylu z powodzeniem dają się łączyć z innymi podobnymi boho stylizacjami.

Boho – czym charakteryzuje się doniczka w tym stylu?

Po pierwsze sprawia wrażenie wykonanej ręcznie przez z dolnego twórcę ludowego. Ulepiona przez rękodzielnika doniczka posiada naturalny koloryt, np. kolor czerwonej lub szarej gliny. Wiele modeli posiada chropowate powierzchnie, a te pokryte połyskującą powierzchnią wyróżniają się ciekawym kształtem. Doniczki boho mogą mieć formę rzeźby ludowej, ulepionej na kształt uproszczonej twarzy człowieka – takie modele żywo kojarzą się z kulturą inków, majów lub kulturą Bali. Charakterystyczne dla ludowości są nierównomierne kształty, kolorowe wzory lub żłobienia. Doniczka w stylu boho jest pięknym dodatkiem do drewnianych mebli i podług, doskonale podkreśla walory estetyczne dużych lub małych okazów roślin doniczkowych.

Do jakich aranżacji pasuje jeszcze doniczka w stylu boho?

Jeśli weźmie się pod uwagę cechy, które występują również w pokrewnych boho stylach, taka doniczka może pasować również do aranżacji, takich jak:

  • japandi – połączenie stylu japońskiego oraz boho
  • styl skandi boho – połączenie stylu skandynawskiego i boho
  • etno
  • eko

Szare donice w stylu boho pasują także do aranżacji klasycznych, które bazują na standardowych rozwiązaniach. Taki ciekawy akcent wprowadzi do aranżacji trochę oryginalności. Doniczka boho, która będzie pasowała do aranżacji naturalnych, powinna być zabarwiona na jeden z kolorów ziemi: np.: beż, brave ground, brąz. Modele o różowawym zabarwieniu powierzchni pomogą przełamać rutynę w zbyt rozbielonych lub szarych wnętrzach. Doniczka grafitowa w stylu boho sprawdzi się także w stylu nowoczesnym.

Nie każdy sklep ma tak szeroki wybór by móc kupić tam coś mniej konwencjonalnego, dlatego polecam SFmeble, gdzie doniczka występuje w wielu rodzajach.