Do czego można wykorzystać doniczki produkcyjne?

Doniczki produkcyjne powinny być na wyposażeniu każdego szanującego się ogrodnika. To właśnie w nich kiełkują nasiona i rozpoczyna się uprawa.

Czym są doniczki produkcyjne?

Ich celem jest przechowywanie nowych sadzonek do momentu, aż nie utworzy się stabilny system korzeniowy. Osoby, które posiadają duże uprawy, powinny zakupić większą ilość doniczek. W tak zwanych mini szklarenkach znajdują się dopiero kiełkujące rośliny, które potrzebują nakrycia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że promienie słoneczne mogą zniszczyć młode rośliny, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć. Do tworzenia doniczek produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się plastik. Musi on posiadać jednak odpowiednie właściwości, takie jak odporność na promieniowanie UV oraz zadrapania. W sprzedaży są dostępne również doniczki produkcyjne biodegradowalne, które produkuje się z torfu. Jest to rozwiązanie, które nie zagraża środowisku naturalnemu. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnej wielodoniczki, w której może się zmieścić nawet 30-40 sadzonek. W roli wysiewnych kuwet najlepiej sprawdzają się miniszklarenki, w których umieszcza się niewielkie rośliny.

Gdzie można je kupić?

Podczas sadzenia cebul kwiatowych warto wykorzystać osłonki na cebule kwiatowe. Stanowią one doskonałą ochronę przed myszami oraz innymi szkodnikami ogrodowymi. Z pewnością każdy miłość ogrodnictwa powinien mieć w swoim wyposażenie doniczki produkcyjne. Dzięki nim możliwe jest przede wszystkim właściwe magazynowanie sadzonek. Oprócz tego jest to skuteczne zabezpieczenie przed zimą. Niestety bardzo niskie temperatury negatywnie wpływają na rośliny, dlatego trzeba stosować jakąś ochronę. W doniczkach produkcyjnych panują optymalne warunki do kiełkowania. Doniczki można również ze sobą zestawić w ten sposób, żeby zajmowały jak najmniej miejsca. W sklepach ogrodniczych można zazwyczaj dostać sadzonki w doniczkach produkcyjnych. Jednak występują również w marketach oraz kwiaciarniach. Należy jednak pamiętać, żeby jak w miarę jak najszybciej przesadzić rośliny zakupione w donicach produkcyjnych.