Baseny kanadyjske – charakterystka, montaż i opinie

Słoneczne lato to okres kiedy wielu z nas korzysta chętnie z dobrodziejstw jakie niosą nam wszelkiego rodzaju kąpieliska. Niestety nie wszyscy dysponujemy nieograniczonym dostępem do wodnych zbiorników, co może rodzić to frustrację, zwłaszcza wśród ludzi, którzy traktują zabawy w wodzie jak nieodłączny czynnik udanego odpoczynku. Dziś jest nieco inaczej, sytuacja trochę się zmieniła a osobisty basen nie jest już wyłącznie przywilejem bogaczy o kosmicznych dochodach. Obecnie, na szczyptę luksusu mogą sobie pozwolić nawet Ci mniej zarabiający. Wszystko za sprawą basenów kanadyjskich.

Cechy basenu kanadyjskiego

Baseny kanadyjskie https://www.dobrebaseny.pl/Baseny-ogrodowe-stalowe-Gre-c357 są tańszą alternatywą dla basenów stelażowych. Pozornie prosta konstrukcja jest w rzeczywistości efektem postępującej technologii, która doprowadziła do powstania basenu solidnego ale przy tym względnie mobilnego. 

Tego rodzaju baseny konstruowane są z przygotowanych wcześniej fragmentów blachy stalowej. Ta zaś, jest wcześniej odpowiednio obrabiana przy wykorzystaniu technik cynkowania i fosforyzowania.

Tak przygotowany materiał pokrywa niekiedy poliester, który czyni konstrukcje  jeszcze mniej podatną na uszkodzenia. Technika falowania zapewnia z kolei ochronę przed wszelkimi odkształceniami ścian basenu, głównie tymi, które mogą być efektem ciężaru nacierających fal.

Zewnętrzną część zbiorników pokrywa farba, będąca często imitacją dowolnego materiału np. drewna bądź kamienii. Sprawi to, że wizualny komponent basenu współgra z charakterem przestrzeni w jakiej zostanie ulokowany. Wewnętrz baseny kanadyjsie wykłada się folią PVC o zwiększonej odpornści na promieniowanie UV oraz niszczące substancje przeznaczone do oczyszczania wody.

Jak zamontować basen kanadyjski?

Najprostszy podział basenów kanadyjskich rozróżnia te wolnostojące oraz ich bardziej stabilne odpowiedniki, czyli przeznaczone do wkomponowana w ziemię.  Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ dokonany wybór wpłynie na sposób montażu zbiornika w naszym ogrodzie. Baseny wolnostojące po prostu ustawiamy na wybrany wcześniej obszarze, tak jak należy to zrobić w przypadku zwykłych basenów stelażowych i pamiętając o tym aby ustawić konstrukcję na terenie o względnie płaskiej powierzchni.

Wkopanie basenu jest czynnością nieco bardziej skomplikowaną i najlepiej robić to w grupie, ponieważ procedura składa się z kilku etapów i po prostu pozwala to wykonać operację trochę szybciej.

Wybór odpowiedniej powierzchni

Teren powinien być płaski i pozbawiony krzewów oraz drzew. Oczywiście jasnym, że całkowita eliminacja tego czynnika nie jest możliwa ale znaczna redukcja sprawi, że basen nie zanieczyści się tak szybko.

Szukając dogodnej przestrzeni należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo przyszłych użytkowników i nie lokować basenu w pobliżu źródeł prądu (zachowując tylko te niezbędne dla funkcjonowania samego obiektu). Istotne jest również nasłonecznienie, ponieważ ograniczony dostęp do słońca sprawi, że woda nie będzie wystarczająco ciepła.

Wyrównywanie powierzchni

Teren przeznaczony pod baseny kanadyjski musi być idealnie płaski. Oczywiście trudno uzyskać taki efekt w sposób całkowicie naturalny, tak więc wybraną wcześniej przestrzeń należy odpowiednio przygotować. Aby to zrobić należy zaopatrzyć się w poziomnice, która ułatwi kontrolowanie powierzchni pod kątem występowania nierówności.

Nadmiar ziemi należy usunąć. Na wyrównaną część terenu należ posypać trochę piasku a następnie zwilżyć go wodą ubić walcem. Dzięki temu powierzchnia uzyska pożądaną twardość. 

Montaż

Ostatnim etapem jest instalacja a przed tym, zmontowanie basenu zgodnie z instrukcją, którą otrzymujemy w pakiecie. Później zaś umocowanie basenu  oraz zainstalowanie pompy wraz z innymi dodatkami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania obiektu.

Wady  i zalety

W świecie internautów można spotkać się bardzo rozbieżnymi stanowiskami dotyczącymi basenów kanadyjskich. Niektórzy narzekają na ich niestabilność, inni zaś wychwalają pod niebiosa prosty montaż oraz niezłe możliwości aranżacji w przestrzeni ogrodu. Inne wymienianie pozytywy to:

  •  niskie koszta
  •  wysoka mobilność 
  •  walory estetyczne
  •  możliwość szybkiego demontażu

Ci z kolei, którzy w tego rodzaju obiektach widzą wyłącznie zmarnowaną inwestycję, uczulają na wady takie jak:

  •   nietrwałość
  •   konieczność częstej wymiany folii PVC
  •   brak walorów estetycznych ( w porównaniu z innymi rodzajami basenów)

Jak widać opinii są rozbieżne a coś, co dla niektórych uchodzi za wadę inni traktują jako bezwzględną zaletę.