Jak wybrać łóżko do sypialni?

Łóżko to bez wątpienia najważniejszy mebel w sypialni. Powinno tworzyć spójny element wystroju, ale przede wszystkim być wygodne i zapewniać bezpieczny, spokojny sen. Czym się kierować przy wyborze łóżka? Jakie są typy łóżek dostępne w sklepach? I które z nich wybrać, by cieszyć się maksymalnym komfortem podczas nocnego wypoczynku? 

Typy łóżek – które sprawdzi się najlepiej? 

Wybór łóżka do sypialni to niełatwe zadanie. Oferta sklepów meblowych jest ogromna, a poszczególne modele różnią się wieloma parametrami. Dostępne w sklepach łóżka sypialniane można najogólniej podzielić na trzy typy: rozkładane kanapy, łóżka ramowe, łóżka kontynentalne. 

Rozkładana kanapa to dobre rozwiązanie do małych mieszkań. Łączy dwie funkcje – w dzień pełni rolę sofy, w nocy zamienia się w sypialniane łóżko. Zakup kanapy, która dobrze sprawdzi się w obu rolach, to spore wyzwanie. Ważne, aby miała odpowiednią twardość, nie powodowała uczucia zapadania się, by jej rozkładanie nie wymagało dużego wysiłku, zwłaszcza jeśli ma służyć na co dzień.

Typowe sypialniane łóżko to tak zwane łóżko ramowe. Składa się z ramy: drewnianej, metalowej czy tapicerowanej, oraz z materaca. Powinno posiadać solidny stelaż gwarantujący prawidłową amortyzację nacisku wywieranego przez ciało oraz dopasowany do sylwetki oraz preferencji, dobrej klasy materac. Odpowiednie parametry stelażu i materaca sprawią, że łóżko zapewni wysoki komfort snu i posłuży przez lata. 

Trzeci rodzaj łóżka to model kontynentalny. Do niedawna był rzadko spotykany, jednak jego popularność rośnie w zawrotnym tempie. Łóżko kontynentalne składa się z wysokiej skrzyni, do której materac przylega całą powierzchnią. Czasem jest on wbudowany w konstrukcję. To model łóżka, który uchodzi za bardzo wygodny i solidny. 

Zakup łóżka – co jeśli chodzi o styl? 

Jakie inne parametry wziąć pod uwagę, kupując łóżko w sklepie? Jeśli chodzi o estetykę, łóżka różnią się wieloma detalami. Mogą mieć stylowe wezgłowie albo minimalistyczną formę bez zagłówka. Niektóre mają wbudowaną półkę, pojemnik na pościel albo wbudowane stoliki nocne. Wiele modeli zachwyca nietypową ozdobną ramą czy ciekawym wezgłowiem.

Niepowtarzalny styl nadaje meblowi materiał, z którego został wykonany. Popularne są drewno, kojarzony ze stylem loftowym metal czy tworzące wrażenie przytulności tapicerki. 

Jakie łóżko kupić? Wszystko zależy od preferencji oraz od stylu, w jakim ma zostać urządzona sypialnia. Jedni woleli będą minimalizm i proste, pozbawione ozdobników łóżko kontynentalne, inni postawią na stylizowaną na dawne łóżka kute metalową ramę, jeszcze inni od początku poszukiwać będą ponadczasowego, idealnego np. do stylu skandynawskiego, łóżka z ramą z naturalnego drewna. Chcąc uzyskać ciekawy efekt wizualny, można postawić na nietypową kolorystykę tapicerki albo na oryginalne zdobienia ramy. Dobrym pomysłem będzie także oryginalny, przyciągający wzrok zagłówek – to element praktyczny, ale też idealna dekoracja do sypialni w dowolnym stylu. Ożywi ją, doda przytulności i sznytu.